Strona główna > Artykuły

Marcowe wydanie Wersji Roboczej

Opublikowany 13 marca 2021

Prezentujemy marcowe wydanie miesięcznika Wersja Robocza. W tym miesiącu na łamach czasopisma możemy przeczytać o wielu aspektach nierówności społecznych we współczesnej Polsce. Zachęcamy do lektury! Link do treści:

https://wersjarobocza.info/

 
Słowem wstępu
 
Drodzy czytelnicy, chociaż zima za oknem powoli ustępuje i zdążyliśmy się już przyzwyczaić do widoku topniejącego śniegu, to próżno jest wyczekiwać widoku topniejących nierówności społecznych. Pandemia koronawirusa, a także związany z nią kryzys gospodarczy, nie zmniejszyła, tylko wręcz pogłębiła panujące nierówności. Bogaci jeszcze szybciej się bogacą na skutek kryzysu, natomiast biedni, tracąc źródło utrzymania, popadają w nędzę. Zabetonowanie polskiego społeczeństwa, w którym awanse społeczne stają się coraz mniej prawdopodobne, postępuje od kilkudziesięciu lat, ale w obliczu pandemii zdaje się niebezpiecznie przyspieszać.
 
Jest to skrajnie niekorzystne z perspektywy naszego państwa, ponieważ społeczeństwa bardziej egalitarne w praktyce lepiej funkcjonują i pozwalają na silniejszy rozwój swoich obywateli.
 
Państwo polskie jednak nie dba w sposób systemowy o zakopywanie pojawiających się nierówności, czemu mogłyby służyć bardziej progresywne podatki, a także wysokie inwestycje w edukację, które pozwoliłyby na niwelowanie wpływu nierówności społecznych na start młodego człowieka w dorosłość. Zamiast tego rząd Prawa i Sprawiedliwości wykonuje pozorne działania, które co prawda pomagają doraźnie najbiedniejszym, ale długofalowo nie rozwiązują żadnych problemów, tym bardziej tych związanych z nierównościami.
 
Dlatego właśnie w marcowym numerze Wersji Roboczej postanowiliśmy się pochylić nad tematem nierówności społecznych.  Zachęcamy gorąco do lektury, a także do ożywionej dyskusji na ten niezwykle istotny temat. 
 
Zachęcamy również do lektury archiwalnych numerów Wersji Roboczej, dostępnych na stronie: www.wersjarobocza.info w zakładce "archiwum".
 
Maria Pilarczyk,
Redaktor naczelna WR