Strona główna > Artykuły
Styczniowe wydanie Wersji Roboczej
Opublikowany 8 stycznia 2021

Prezentujemy styczniowe wydanie miesięcznika Wersja Robocza. W tym miesiącu zajmujemy się szeroko rozumianym sektorem publicznym, od administracji po państwowe zakłady produkcyjne. Piszemy także o konsekwencjach ograniczania roli państwa w gospodarce. Zachęcamy do lektury! Link do treści:
Słowem wstępu
Mamy zaszczyt zaprezentować Państwu pierwszy w nowym roku numer Wersji Roboczej, którego tematem jest sektor publiczny. Sektor publiczny jest jedną z ostatnich barier, która chroni państwa przed zalewem wpływów wielkich międzynarodowych korporacji.
Pozostawienie w rękach państwa kluczowych segmentów gospodarki jest niezwykle istotne dla jego bezpieczeństwa, co pokazała pandemia koronawirusa. Wielki, zagraniczny kapitał w chwili kryzysu jest zdeterminowany do wszelkich działań ukierunkowanych na ratowanie zysków i wpływów, ale oczywiście własnych, a nie naszych, jako peryferyjnego rynku zbytu. Przy deficycie danych towarów są one kierowane na rynek państwa-matki, a nie państwa, w którym odbywa się produkcja.
Przy poważniejszych kryzysach, bez szybkich perspektyw wyjścia z nich, zachodzi również ryzyko szybkiego zwinięcia się danych przedsiębiorstw i przeniesienia ich do swoich państw. Sektor publiczny, w przeciwieństwie do prywatnego, jest na to odporny i całościowo jest znacznie bardziej odporny na kryzys.
Wszelka działalność gospodarcza państwa wzbudza wiele emocji zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Niewątpliwie jest ona potrzebna i działa pozytywnie na kondycję gospodarki. Służy ona interesom konsumentów, na czym skupiam się w swoim tekście Konsument decyduje. Natomiast Radosław Szczygieł w tekście Oskarżam! przygląda się bliżej prawicowym fobiom na temat sektora publicznego.
W bieżącym numerze WR w sposób szczególny chcę polecić tekst Karola Golińskiego Inwestycje prywatne, a państwowe w gospodarce krajów zależnych. Autor w tekście szczegółowo analizuje sytuację polskiej branży motoryzacyjnej po transformacji ustrojowej w 1989 roku.
Z kolei Krystian Jachacy w tekście Gdy usuniemy barierki skupia się na konsekwencjach dla społeczeństwa płynących z dalszego ograniczania wpływu sektora publicznego na polską gospodarkę.
Zachęcamy również do lektury numerów archiwalnych WR. W zakładce archiwum dostępne jest aż 15 numerów WR w formacie PDF. Podejmowaliśmy w nich takie tematy jak imigracja, system socjalny czy koronawirus. Życzymy owocnej lektury naszym czytelnikom w nowym roku!
Maria Pilarczyk,
Redaktor naczelna WR