Zrzutka na wydanie książki „Droga wielkiej odnowy” Z. Felczaka!

Książka autorstwa Zygmunta Felczaka, który od okresu studiów był mocno zaangażowany w ruch narodowo-społeczny w postaci Narodowej Partii Robotniczej, a następnie Stronnictwa Pracy, jest głosem w zażartej dyskusji, która odbywała się po 1945 roku w Polsce. Dyskusji, która miała zdecydować o kształcie i charakterze kształtującej się Polski Ludowej. Był to dyskurs oczywiście wyraźnie ograniczony pod względem wolności koncepcji. Jednak autor w swojej książce, próbując nawiązać do wzmagającej się retoryki, omówił demony przeszłości, które ciążyły na Polską przed wrześniem 1939, a także przedstawił idee przezwyciężenia naszej dziejowej słabości, którą upatrywał w autorskim pojęciu indywidualizmu wegetacyjnego.
Na łamach publikacji możemy także zetknąć się z wyraźną rozprawą z polskim indywidualistycznym modelem cywilizacyjnym, ale także kontrującą go koncepcją uzbrojenia cywilizacyjnego Polski – idei rewolucyjnego i dynamicznego przemienia kraju pod wpływem industrializacji, elektryfikacji i przede wszystkim wyzwolenia zbiorowego entuzjazmu pracy i postępu. Zdaniem Z. Felczaka to nie armaty i czołgi miały zdecydować o przyszłej sile narodu polskiego, ale ilość koni mechanicznych na mieszkańca, zagospodarowanie ziem odzyskanych i szerokiej modernizacji gospodarczej odradzającej się ze zgliszcz wojennych Polski.
Książka jest bez wątpienia świadectwem istnienia alternatywnych, narodowo-społecznych wizji Polski Ludowej, która pomimo reform społecznych i gospodarczych, mogła w dużo większym stopniu emancypować się spod wpływów ZSRR oraz dużo skuteczniej tworzyć nową polską kulturę w oparciu o masy, a nie elity partyjne lub biznesowe. I choć autor w pełni popiera postulat gospodarki planowej w państwach zacofanych, jakim była ówczesna Polska, to jednak kładzie dużo większy nacisk na rzeczywiste zmienianie polskiego charakteru narodowego poprzez uwolnienie zbiorowej pracy i ideału dzieła w kontrze do bierności i zasady bierniej dobroci.
W ramach długofalowego projektu Biblioteki Pracy Polskiej, który sukcesywnie odświeża dziedzictwo idei narodowych i socjalnych, chcemy wydać, z Państwa pomocą, powyższą publikację w formie drukowanej, klejonej książki w formacie A5, z ok. 120-stronnicową treścią, której język uwspółcześniliśmy, zaprojektowaliśmy okładkę, oraz przygotowaliśmy pliki do druku. W ramach obowiązku wydawniczego ISBN, przekażemy egzemplarze książki do bibliotek uniwersyteckich, gdzie będą mogły pełnić funkcję przystępnych materiałów dydaktycznych i źródłowych dla zainteresowanych tematyką historyków, publicystów i studentów. Zebrana kwota pozwoli nam wydrukować 200 szt. publikacji, które trafią do bezpłatnej dystrybucji celem promocji jej treści.