Strona główna > Wiadomości

Ceny jajek rosną! Dlaczego?

Opublikowany 2 stycznia 2018

Jajka to jeden z podstawowych produktów spożywczych. Szczególnie w okresie świątecznym ich spożycie w naszym kraju gwałtownie rośnie. Statystyczny mieszkaniec Polski zjada rocznie ponad 150 jajek. Jest to dość ważny punkt naszych codziennych zakupów, a więc jeśli ich cena rośnie, tak jak ma to miejsce obecnie, dotyka to nas wszystkich.

Obecne, bardzo mocne, podniesienie się ceny jajek, nawet o 50% w stosunku do zeszłego roku, w Polsce ma swoje podłoże w sytuacji na rynku zachodniej Europy. Jest to konsekwencja chorób jakie dopadły kury w Niemczech, Belgii, a także Włoszech. Polska jest potentatem jeśli chodzi o produkcje jajek, ponieważ w 2016 roku wyprodukowano ich w naszym kraju aż 10599,6 mln sztuk!

Z tego względu, że na Zachodzie brakuje jajek państwa zachodniej Europy importują z Polski jajka i przez to na naszym rynku ich po prostu brakuje prowadząc do drastycznej podwyżki ich cen. Ceny jajek w Polsce są proporcjonalnie wyższe niż dla Francuza czy Niemca!

 

 

Ta sprawa wyraźnie pokazuje jak wygląda rzeczywistość Unii Europejskiej i jaką pełnimy w niej rolę. Wspólny rynek europejski daje możliwości rozwoju, ale odbiera możliwość np. nakładania ceł i zatrzymania części ogromnego eksportu produktów spożywczych takich jak jajka z Polski żeby Polacy mieli dostęp do towarów produkowanych w ich kraju w dobrej cenie.

 

 

Każdy z nas może już dziś przyczynić się do poprawy sytuacji polskiej gospodarki. Zwracajmy uwagę na pochodzenie produktu, ponieważ kupując polskie towary wspieramy rodzimą gospodarkę i przyczyniamy się do jej rozwoju. Warto podczas zakupów zwrócić uwagę czy w naszym sklepie sprzedaje się polskie jajka czy też zagraniczne. Jest to również rozsądne z powodu chorób jakie wybuchają na fermach w państwach zachodnich. Zdrowie i patriotyzm konsumencki idą ze sobą w parze!

Wzór ulotki: