Strona główna > Artykuły

Czerwcowe wydanie Wersji Roboczej

Opublikowany 10 czerwca 2021

Słowem wstępu     

Drodzy czytelnicy, w ciągu ostatnego miesiąca niesłabnącą popularnością cieszył się, zaprezentowany przez rząd, program Polskiego Ładu. Dyskutowane były w związku z nim, przede wszystkim kwestie podniesienia podatków i składek dla najlepiej zarabiających.

Pokazuje to dosadnie, kogo interesy klasowe reprezentowane są najsilniej w polskiej debacie publicznej. Obniżenie kwoty wolnej od podatku, na którym skorzystają przede wszystkim biedni pracujący, nie wzbudziło takich emocji, jak zapowiedzi bardziej równomiernego opodatkowania osób lepiej zarabiających czy prowadzących własną działalność gospodarczą w stosunku do ogółu pracujących.

Projekt Polskiego Ładu jest dość rozległy i zawiera w sobie wiele postulatów, które kompletnie nie przebiły się do debaty publicznej. Jest to zbiór ładnie brzmiących koncepcji, których jednak realizacja wydaje się mało prawdopodobna. Trudno oczekiwać od rządu realizacji obietnic, skoro tylko niewielki odsetek osób te obietnice zna.

Serdecznie zapraszamy więc do lektury bieżącego numeru Wersji Roboczej, w którym to, z różnych stron przyglądamy się koncepcją zaprezentowanym w Polskim Ładzie. Zachęcamy również do lektury poprzednich numerów WR dostępnych w zakładce archiwum naszej strony internetowej:

www.wersjarobocza.info.

Pamiętajcie również, nasi czytelnicy, że mimo wakacji nie zwalniamy tępa i widzimy się za miesiąc, tak jak zawsze nowy numer będzie dostępny w sieci już 10 lipca! Do zobaczenia!