Strona główna > Wiadomości

Relacja z konferencji „Naród Pracy”

Opublikowany 15 listopada 2018

Nikt z nas nie podejrzewał, że organizowana przez nasz projekt międzynarodowa konferencja pod hasłem „Naród Pracy” wzbudzi tak wielkie i niezdrowe zainteresowanie ze strony systemowych mediów i organów represji. Jak jednak to wszystko wyglądało?

Już na ponad tydzień przed wydarzeniem, w praktycznie wszystkich ogólnopolskich mediach, mogliśmy czytać oszczercze insynuacje, których bazą są kłamstwa tzw. „antyfaszystów” – ludzi z przeciwstawnego bieguna politycznego, którzy w wyniku własnej bezradności zajmują się przede wszystkim reprodukowaniem internetowych pomówień oraz pisaniem donosów.

Wraz z postępującą akcją wysyłania oszczerstw na nasz temat i prób zastraszenia firmy wynajmującej nam legalnie salę przez pewne organy pojawiły się różnego rodzaju komplikacje. Podjęto, początkowo nieudaną, próbę wymówienia nam podpisanej umowy, ponieważ… właścicielem budynku jest katolicki zakon i nie życzy sobie aby w jego własności odbywały się narodowe i socjalne wydarzenia. Niespecjalnie nas to zdziwiło, znamy niezmienny stosunek hierarchii katolickiej do środowisk antykapitalistycznych i rewolucyjnych w swych poglądach. Próba zablokowania naszego wydarzenia została doraźnie zażegnana, jednakże dosłownie na kilkanaście godzin przed inauguracją wydarzenia, firma bezprawnie zerwała umowę, zasłaniając się kwestiami politycznymi i wyświechtanymi terminami rodem z politycznych podręczników poprzedniej epoki. Nie zmusiło nas to jednak do odwołania wydarzenia. Postanowiliśmy za wszelką cenę zorganizować konferencje „Naród Pracy” i dopięliśmy swego sprawnie znajdując zastępczą salę, której lokalizacji nie podajemy ze względu na późniejszy bieg wydarzeń.

W sobotę, zgodnie z planem, rozpoczęliśmy wystąpienia, które zostały przerwane dopiero zbliżającą się obławą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz policji. Udało nam się zrealizować 5 z 6 wystąpień, które zostały udokumentowane nagraniem. W niedalekiej przyszłości zostaną one udostępnione na Youtube.

Przechodząc do treści konferencji, wydarzenie zaingurowało wystąpienie Krystiana Jachacego, który wytłumaczył zebranym uczestnikom, dlaczego konferencja odbywa się w takich, a nie innych warunkach. Po krótkim wstępie i przywitaniu z uczestnikami, prelegent przystąpił do omówienia historii, idei oraz zawartości premierowej publikacji, która specjalnie na tę okazje została wydana przez Pracę Polską celem popularyzacji historii polskiego ruchu narodowo-robotniczego.

Jako kolejny głos zabrał Michał Stefaniak. W swoim przemówieniu omówił on sytuacje panującą w III RP na polu socjalnym i w aspekcie narodowym, zwrócił uwagę na komplementarność idei socjalnej i narodowej w Polsce, a także zarysował wstęp do naszej wizji przyszłości tych zespolonych idei.

Po dwóch polskich prelegentach głos zabrał Marko Borisavoff z serbskiego ruchu Kormilo. Marko przedstawił wizję swojej organizacji w stosunku do Serbii oraz Europy, a także scharakteryzował czym jest ten młody serbski ruch narodowo-rewolucyjny.

Kolejne wystąpienie wygłosiła Maria Pilarczyk. Pracopolka przedstawiła wizję przyszłości oczami Pracy Polskiej, jak również zdradziła jakie nasz projekt ma plany społeczno-polityczne w swojej działalności oraz koncepcje ich realizacji.

Ostatni zdążył zabrać głos Nicola Piscopello z włoskiego Casapound Italia. Prelegent z Bergamo wyjaśnił czym na codzień zajmuje się jego organizacja, a także udało mu się odpowiedzieć na część pytań z sali dot. charakterystycznych cech ideologicznych CPI, które były obiektem zainteresowania w ruchu polskim.

Niestety, podczas pytań kierowanych w stronę naszego gościa z Włoch okazało się, że miejsce konferencji zostało rozpracowane przez funkcjonariuszy policji politycznej (ABW), którzy pojawili się w okolicy budynku, zmuszając nas tym samym do pospiesznej ewakuacji oraz zmiany lokalu.

Dalsza część imprezy miała charakter nieformalny i odbyła się w jednym z warszawskich pubów, gdzie do późnych godzin nocnych z naszymi gośćmi z Czech, Serbii, Włoch i Francji rozmawialiśmy o naszych spostrzeżeniach, poglądach i doświadczeniach. Zarówno konferencja jak i impreza integracyjna zaowocowały pogłębieniem przyjaznych relacji pomiędzy naszymi organizacjami i działaczami, dając tym samym dobre prognozy na współpracę w przyszłości.

Jesteśmy jako organizatorzy bardzo zadowoleni z przebiegu oraz efektu jaki wywołała konferencja „Naród Pracy”. Cieszymy się, że dzięki medialnej nagonce miliony Polaków miały szansę usłyszeć o Pracy Polskiej oraz naszych ideach. Przez konferencje przewinęło się przeszło 100 uczestników, którzy wykupili wszystkie wystawione tego dnia wpinki PP oraz większość egzemplarzy premierowej broszury „Narodowy Ruch Robotniczy”, która dostępna jest aktualnie w sprzedaży wysyłkowej.