Strona główna > Wydarzenia

Wrześniowe wydanie Wersji Roboczej

Opublikowany 12 września 2020

Zachęcamy do lektury najnowszego wydania e-miesięcznika Wersja Robocza, w którym szeroko przeanalizowano korzenie, idee, perspektywy i sam fenomen Konfederacji jako nowego bytu na scenie politycznej. Zachęcamy do lektury!
 
Link do treści:
 
 
 
Słowem wstępu
 
Obserwując polską debatę publiczną, nie można pominąć niewątpliwego fenomenu, jakim jest Konfederacja. Ta dość świeża formacja, złożona z dość egzotycznej grupy liderów, jak sami siebie określają ideowych prawicowców, weszła do polskiego parlamentu jesienią ubiegłego roku, gromadząc wokół siebie wszelkiej maści „antysystemowców”, którzy do tej pory zasilali raczej margines polskiej sceny politycznej. 
 
W tym wydaniu Wersji Roboczej postanowiliśmy przeanalizować Konfederację jako partię koalicyjną o określonym elektoracie, liderach, hasłach i pomysłach na to, jak zreformować Polskę. Nie jest to zadanie łatwe nie tylko z powodu krótkiego funkcjonowania tworzących ją ugrupowań pod jednym szyldem, ale również dlatego że wyzwaniem jest zebranie wszystkich konfederatów w jeden nawias i opisanie co tak naprawdę ich łączy. Co takiego stało się, że te wszystkie do tej pory pozaparlamentarne ruchy, często zajadle zwalczające się, weszły razem do sejmu z 11 posłami pod jednym szyldem?  Co pozostało  z idei głoszonych przez poszczególne ugrupowania po zlaniu się w jeden organizm partyjny? 
 
Z tym zadaniem zmierzył się Krystian Jachacy, który w tekście Krzyk w imię nierówności przeanalizował przyczyny powstania Konfederacji, ich poglądy, oraz to czym kieruje się ich elektorat. W tekście autorstwa Pawła Siwaka Kluby Konfederacji: wszystko dla liderów omówiona została aktywność struktur ugrupowania, w szczególności projektu Klubów Konfederacji, a Albert Groszyk w tekście Proteza radykalizmu ujął temat Konfederacji jako domniemanych radykałów wobec obecnego status quo. W przypadku tekstu Marcina Bebki (neo)Konserwatysta Korwin? autor pochylił się nad frakcją liberałów i samą ekscentryczną postacią ich lidera Janusza Korwin-Mikkego od strony ideologicznej. Natomiast w moim tekście Partia singli możecie Państwo przeczytać co proponuje Konfederacja polskim rodzinom, a właściwie to czego nie proponuje.
 
Gorąco zachęcam do lektury bieżącego numeru, a także wszystkich archiwalnych numerów naszego czasopisma. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim czytelnikom za wypełnienie ankiety dostępnej na stronie WR, która pomoże nam lepiej dostosować formę naszego czasopisma do Państwa oczekiwań. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w jego dalszy rozwój!
Maria Pilarczyk,
Redaktor naczelna WR