Strona główna > Wydarzenia

Zapowiedź czerwcowego numeru Wersji Roboczej

Opublikowany 7 czerwca 2020

W czerwcowym numerze Wersji Roboczej przyglądamy się współczesnej lewicy, która jest środowiskiem znacznie bardziej niejednolitym niż to przedstawiają prawicowi publicyści. Nie da się jej ocenić w sposób zero-jedynkowy i my również nie będziemy się starali tego zrobić. W bieżącym numerze WR przyjrzymy się bliżej lewicy bez uprzedzeń, ale też bez zbędnych fascynacji. Uczciwie trzeba przyznać, że nawet w jej główno nurtowej odsłonie znajduje się wiele słusznych postulatów, nad którymi warto się pochylić. Niemniej jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci lewica przeszła gruntowną przemianę poprzez dryf w kierunku liberalnym. Efekty tego dryfu widzimy dziś w przesadnym zainteresowaniu prawami różnych mniejszości i kwestiami obyczajowymi, a nie realnym bytem większości, za co należy jej się zdecydowana krytyka.  

Nie można też zapominać o tym, że wewnątrz lewicy istnieją różne nurty, rozkładające w odmienny sposób  akcenty, mających różne poglądy na te same sprawy, często niezgodne z linią i taktyką przyjętą przez lewicę znaną z Sejmu czy mediów. Moglibyśmy wzorem całej polskiej debaty publicznej utożsamiać się z jedną stroną sporu, okopać na swoich pozycjach i uważać wszystko co przeciwne, a więc lewicowe lub prawicowe, za złe. Jaki jest jednak w tym sens? Jesteśmy z tego dumni, że potrafimy zauważyć niuanse!

Tradycyjnie zachęcamy nie tylko do lektury bieżącego numeru, ale również numerów archiwalnych dostępnych na stronie internetowej Wersji Roboczej w zakładce archiwum. Szczególnie zachęcamy do lektury dwóch poprzednich numerów, które były w całości poświęcone pandemii koronawirusa i związanych z nią wyzwaniami, przed którymi stoimy jako społeczeństwo. Archiwalne numery, jak i numer czerwcowy, są dostępne do darmowego pobrania w formacie pdf. Zachęcamy do kontaktu z nami, przekazywania nam swoich opini na temat powstających tekstów, a także pomysłów na dalszy rozwój pisma.

Maria Pilarczyk,

Redaktor naczelna WR

STRONA WR